4/01/2012

Depresyon nedir? Kimlerde görülür? Depresyon tedavisi,Belirtileri

Depresyon nedir?


Depresyon yaygın bir tıbbi hastalıktır. Depresyon zayıflık veya tembellik değildir. İrade sorunu değildir. Her üzüntü depresyon olamaz. Her yaşta, cinsiyette ve sosyoekonomik düzeyde görülebilir. Yaygınlık kadınlarda erkekler ile kıyaslandığında iki kat daha fazladır.


İyileşir mi?


Tedavi edilmediği takdirde depresyonun şiddeti artabilir, kronikleşebilir ya da intihar ile sonuçlanabilir. Depresyon iyileştikten sonra yineleyebilir. Bu nedenle bir kez depresyon geçiren kişilerin tekrar depresyon geçirme olasılığı yüksektir; ancak bu yeni atak da tedavi ile düzelebilmektedir. Depresyon iyileşen bir hastalıktır.


Sonuçları nelerdir?


Depresyon kişiye, ailesine ve topluma önemli yük getirir. Kişinin yaşam kalitesi düşer, üretkenliği azalır. Kişi sosyal ve ekonomik kayıplara uğrar. İşine gidemez, işe gitse bile verimliliği azalmıştır. Çevresi ile ilişkileri bozulur, ailesi ile sorunlar yaşar.


İşi kendini halsiz, güçsüz, bezgin hissetmekte, çabuk yorulmaktadır. Hiçbir iş yapmak için kendinde güç bulamaz.


Genelde yoğun bir iştahsızlık, yemeklerin tadını alamama, isteksizlik ve kilo kaybı gözlenir. Kimi olgularda iştah artışı veya çok yeme ortaya çıkar.


Uyku bozukluğu çeşitli biçimlerde gözlenebilir. Kimi hasta uykuya dalmakta güçlük çeker. Bazı hastalar uykuya daldıktan sonra sık uyanmaktan yakınır. Sabah erken uyanma gözlenebilir. Kişi uyandığında kendini dinlenmemiş hisseder. Kimi depresyonlu hastada ise çok fazla uyuma ya da uyumaya eğilim görülür.


Tekrarlayan biçimde ölüm düşüncesiyle, ölmeyi istemekle ilgili bir uğraş biçimindedir. Depresyondaki ölüm düşüncesi, daha çok anksiyete bozukluklarında görülen sıkıntı duygusundan kurtulmak için “ölsem de kurtulsam” duygusundan farklıdır. Kişide eğer intihar düşüncesi saptanır ise, ciddiye alınmalı ve sorgulanmalıdır.


Hareketlerde, düşüncenin akışında, konuşmada, karar vermede yavaşlık ortaya çıkabilir. Kişi durgunluktan yakınır. Bu durum çevredekiler tarafından da fark edilebilir. Kimi kez tam tersine yoğun sıkıntı nedeniyle sürekli gezinme görülebilir.

0 yorum:

Yorum Gönder

 
haberler

2013 Kadın Saç modelleri Erkek saç modelleri