6/20/2012

Yazın Aşırı Terlemeye ne yapılır?Terleme Botoksu nedir?

Yazın aşırı terlemeye karşı ne yapılır?


Özellikle yaz aylarında çok terleyen biriyseniz sizin için bir başlıkta iki farklı çözüm yöntemi sunuyoruz.Normalde vücut metrekaresi başına dakikada 1 mililitre ter salgılanırken, bazı kişilerde bu miktar 40 katına kadar çıkabiliyor. Aşırı terleme sorunu olarak bilinen bu duruma ter bezlerinin fazlalığı, obezite, hormonal hastalıklar sebep olabiliyor. Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri Grubu uzmanlarından Dermatolog Dr. Eylem Acar, aşırı terleme sorunu olanlara terleme botoksu yaptırmalarını öneriyor.


TERLEMEYİ SAĞLAYAN SİNİRLERE BLOKAJ
Botoks, uygulama yapılan bölgede sinir iletimini engelliyor. Terlemeyi sağlayan sinirler bloke edildiği için terleme duruyor. Dr. Acar, terleme sorununun tedavisi için sıklıkla başvurulan bu yöntemin hiçbir yan etkisinin olmadığını söylüyor.
Uygulamaya başlamadan önce basit bir test ile ter bezlerinin yoğun olduğu bölgeler belirleniyor. Bu bölgelere daha sık aralıklarda enjeksiyon yapılıyor. Kişilerin sıklıkla el, ayak ve koltukaltı terlemesinden şikayet ettiklerini belirten Dr. Acar, botoksun bu bölgelerde daha çok tercih edildiğini belirtiyor.
TEK SEANSLA 6 AY KORUNMA
Dr. Acar’a göre, 10 dakikalık tek seans uygulama ile ortalama 6 ay boyunca terlemenin önüne geçilebiliyor. Bu süre, terlemeden şikayet edenlerin yaz aylarını kuru geçirmesi için yeterli oluyor. Acar, aşırı terleme şikayeti olanların yılda 2 seans terleme botoksu yaptırmalarını öneriyor.
Botoksun hamilelik ve emzirme dönemlerinde zararlı bir etkisinin olup olmadığı henüz net olarak bilinmiyor. Ancak Dr. Acar, yine de hamilelerin ve emziren annelerin botoks yaptırmasını tavsiye etmiyor. Ayrıca terleme botoksu, sinir ve kas sistemi hastalığı olanlara da önerilmiyor


Terleme Botoksu yaptıramıyıorsanız aşağıdaki çözüm yöntemleri de çok işinize yarayacak


1-)Koltuk altı terlemesi için; Roll-on kullanın.Markası değil ama etkili olması önemli.Pudralı olanlar leke yaptığından pudrasızları tercih edin.
2-)Yüzdeki aşırı terlemeler için pudra ya da toz fondöten kullanın.Yüzünüzü yüz yıkama jeliyle günde en az bir kez yıkayın.Yüzünüzde yağ zerrecikleri birikmesin
3-)Yağlı kremlerden uzak durun.Cildin hava alması etkileyen yağlı kremler yerine su bazlı kremleri tercih edin.
4-)Mineralli sularla yüzünüzü sık sık ferahlatın
5-)Yanınızda alkolsüz ıslak memdil taşıyın

0 yorum:

Yorum Gönder

 
haberler

2013 Kadın Saç modelleri Erkek saç modelleri